Boglárka
Közzététel itt Balkonnövények · 17 Szeptember 2024
Boglárka
Ranunculus
A boglárka csodaszép nyári virág. Tiszta, élénk színű virágai sajnos nem túl hosszú életűek. A kertben leginkább árnyékos helyen fejlődik szépen, de tarthatjuk az ablakpárkányon, cserépben is.
Ragyogó színekben pompázó nyári virág
Bármilyen hihetetlenül hangozzék is, a boglárka valamikor a tulipánnál is nagyobb becsben állt. Az idők során azonban kissé háttérbe szorult. Körülbelül 100 boglárkafaj ismeretes. A virágok nagysága, formája és színe fajonként eltérő lehet. Valamennyi csodálatosan élénk színű, de sajnos igen rövid életű. A vadon élő boglárka ellenálló képessége rendszerint sokkal nagyobb. Egyes fajok a rideg alpesi környezetben, sőt Grönlandon is megélnek, mások viszont a közép-európai telet sem tűrik.
Kint is, bent is
A boglárka szélvédett, árnyékos, nem túl esős helyen a szabadban is jól fejlődik. A cserepes növényt olyan ablakba tegyük, ahol nem éri közvetlen napfény.
A boglárka szép kontrasztot nyújt zöld dísznövények között. Ne tartsuk túl meleg helyen, hogy virága sokáig megmaradjon. Bőségesen öntözzük. Műtrágyát nem igényel.
Pompázatos színek
A virágok a fehér, a sárga, a piros és a bíborvörös színek ragyogó árnyalataiban pompáznak, de sajnos csak rövid ideig.
Házi termesztése
A cserepes boglárkát rendszerint üzletben vásárolják, és addig tartják, amíg elvirágzik. Gyökérhagymákkal azonban házilag is könnyen szaporítható.
A sarjhagymákat ősszel ültessük cserépbe, tápanyagban gazdag, tőzeges földbe. Hűvös helyen teleltessük.
Az első növénykék kora tavasszal jelennek meg. Ettől kezdve több fényt igényel. Egy alkalommal óvatosan trágyázzuk meg (több műtrágyázásra nem is lesz szükség). Nyáron a növény már pompás virágokat hoz.
A boglárka húsos gyökérgumóit tavasszal is elültethetjük, így később virágzik majd, és munkánk gyümölcsét őszig élvezhetjük.
Szaporítás magról, sarjgumóról
Az elhalt gyökérgumóról sarjgumókat választhatunk le, melyeket újból felhasználhatunk növényünk szaporítására. A cserjeformájú boglárkát magról is nevelhetjük. Ha türelmesek vagyunk, két év múlva megjelennek az első virágok.
NÖVÉNYDOKTOR
A boglárkát rendes körülmények között nemigen támadják meg kórokozók és kártevők. Néhány egyéb károsító tényezővel viszont számolnunk kell.
□ A bimbók lassan fejlődnek és korán lehullanak. Ennek rendszerint túlöntözés az oka. A cserepes növényeknél az alátétből mindig öntsük ki a felesleges vizet. A növényt kevesebbet locsoljuk, és tegyük világosabb helyre.
□ A növény megnyúlik, és kevés virágot hoz.
Fényhiány vagy túlöntözés okozza. Csökkentsük az öntözővíz mennyiségét, és a növényt tegyük világosabb helyre.
□ A tetveket langyos vizes ruhával vagy vattával töröljük le. A tetvek a növény számára nem jelentenek különösebb veszélyt.
□ A tűző napfényt a boglárka nem bírja: amúgy is rövid virágzási ideje a napon még tovább rövidül.