Észak-afrikai szulák

Több mint időtöltés. Hobbi.
Virágos és zöld dÍsznövények
Tartalomhoz ugrás

Észak-afrikai szulák

Több mint időtöltés. Hobbi.
Közzététel itt Balkonnövények · 17 Szeptember 2024
Észak-afrikai szulák

Az észak-afrikai szulák nálunk egynyári növény, a szabadban ősszel elpusztul. Ha évelőként szeretnénk tartani, üvegházban kell teleltetnünk. Dúsan virágzik, és hosszú hajtásokat nevel.



Pompás mediterrán szépség
Az észak-afrikai szulák burjánzó növekedésű kúszó-, illetve csüngő növény. Észak-Afrikában és Spanyolországban őshonos. Ezeken a területeken vadon is megnő. Előfordul, hogy nagy, kékeslila virágaival egész hangyabolyokat is befed. A nálunk árusított fajták jól tarthatók a szabadban. Egész nyáron, szinte őszig virágoznak.

Bosszantó rokon
A mi éghajlatunkon él az észak-afrikai szuláknak egy vadon növő rokon faja. A sok kertésznek mérgelődést okozó apró szulák (C. arvensis) virágának felépítése szinte ugyanolyan, mint az észak-afrikai szuláké, de a színe inkább fehér vagy világos rózsaszín. Bár maguk a virágok szépek, aligha van olyan kertész, aki önként bevinné a kertjébe, ugyanis mindenhol gyökeret ereszt, és felkúszik a növényekre.

Egynyári vagy évelő
Ezt a szulákot egynyári és évelő növényként is tarthatjuk. Nálunk általában egynyári növényként tartják, ugyanis a szabadban nem telel át. A hideg évszakot csak fagymentes melegházban vagy hasonló feltételeket biztosító szobában tudja átvészelni.

Éjszaka összecsukódik
Az észak-afrikai szuláknak támasztékra van szüksége, amelyben megkapaszkodhat. A növény érdekessége, hogy éjszakára és esőben összecsukja virágait. Ha már kora reggel esik az eső, előfordulhat az is, hogy egyáltalán nem nyitja ki őket.

Az észak-afrikai szulák egy éve
Magról vagy dugványról szaporíthatjuk, de általában egy¬szerűbb és gyorsabb magról szaporítani, mint a dugványokkal vesződni.

Márciusban vagy áprilisban vessük
A 8-10 cm átmérőjű cserepek be két-két magot ültessünk. Ha mindkét magból fejlődik növény, csak a szebbet hagyjuk meg.

Májustól vagy júniustól kitehetjük a szabadba
Ha már nem fenyeget az éjszakai fagyok veszélye, a növényt a szabadba is kiültethetjük, illetve cserepekben is kitehetjük a teraszra vagy az erkélyre. Földjét tartsuk egyenletesen nyirkosán, és hetente egyszer kapjon tápoldatot is.

Júliustól szeptemberig virágzik
A virágzás általában júliusban kezdődik. Gyakran előfordul, hogy az észak-afrikai szulák néhány napon belül virágba borul. A virágpompában egész nyáron gyönyörködhetünk, de az első éjszakai fagyok során a növény elpusztul.

Van lehetőség az átteleltetésre
Az átteleltetéshez hűvös, ám világos és fagymentes melegházra van szüksége. Ősszel jól vágjuk vissza, és februárig csak keveset öntözzük, tápoldatot pedig egyáltalán ne kapjon.
Márciusban keressünk a növénynek melegebb helyet. Télen elegendő számára az 5-10 °C-os hőmérséklet, később pedig az 15-20 °C-os. Májusban, a fagyosszentek után újra kikerülhet a szabadba





Vissza a tartalomhoz