Szobafikusz

A szobafikusz napjainkban is ugyanolyan népszerű, mint nagyanyáink idejében, hiszen hálás szobanövény. E „régimódi” növény a modern lakásokban is nagyon jól mutat.

Nagyon népszerű
A fikuszfélék családjának valószínűleg a legismertebb faja a szobafikusz. A dús növekedésű szobafikusz évtizedek óta népszerű dísznövénynek számít. A növény eredeti hazája India. A szobában nem nő olyan gyorsan, de folyamatosan nyesni kell. Az ovális, 5-10 cm hosszú, kemény szárakon ülő levelek 10-30 cm-re nőnek. Az újonnan fejlődő levelet általában vörös fedőlevél borítja. Ez azonban leesik, ahogyan kibomlik a levél.

Ellenálló fajták
A szobanövényként tartott fikuszfélék az eredeti gumifából nemesített ellenálló fajták. Nagyon kedvelt a Ficus elastica ’Robusta’. A ’Decora’ fajta levelei nagyobbak és szélesebbek, az ’Abidjan’ pedig bordó levelekkel büszkélkedhet.

Foltos levelek
A fehérfoltos levelű Ficus elastica ’Variegata’ igen dekoratív fajta. A lehető legvilágosabb helyet válasszuk számára. A Belgiumból származó ’Schrijveriana’ mélyzöld levelei közepén szürkészöld foltok láthatók, a levelek éle pedig világoszöld. A New Orleansból származó Ficus elastica ’Doesceri’ levelei zöld-, szürke- és fehérfoltosak lehetnek, de krémszínű is előfordul. A levelek hosszúsága akár a 40 cm-t is elérheti.

A sima levelű fikuszfélék leveleihez hasonlóan a szobafikusz levelét is töröljük le néha  óvatosan nedves ruhával. Ha megkarcoljuk a növényt, csúnya hegek keletkeznek.

Méret és növekedés
Ha nem vágjuk vissza rendszeresen a szobafikuszt, tekintélyes méretet érhet el. Általában kétévente vissza kell vágnunk. Ha levágjuk a növény csúcsát, gyönyörüen elágazik. Megfelelő gondozás mellett évente 50 cm-t nő.

Fény és hőmérséklet
Minden fikuszféle fényt igényel. Ha nem kapnak elég fényt, lehullajtják a leveleiket. Ez különösen a foltos levelű fajtákra jellemző. A növekedési időszakban 20-25 Celsius fokot igényel, de de a hőmérséklet télen sem süllyedhet 15 Celsius fok alá.

Öntözés és trágyázás
A nagy levélfelületű növények sok vizet igényelnek. Nyáron hetente kétszer is öntözzük meg alaposan, télen viszont nem igényel ennyi vizet. Nyáron tíznaponta vagy hetente egyszer kapjon tápoldatot is.

Föld és átültetés
Az átültetéshez használjunk virágföldet, esetleg keverjünk hozzá némi tőzeget is.Két-három évenként ültessük át nagyobb edénybe.

Nyesés, visszavágás

Mivel terebélyes növényről van szó, szükség esetén visszavághatjuk. Ha a hajtáscsúcsát vágjuk le, elágazik a növény. A levélhónaljakban új hajtásokat hoz. Tavasszal nyessük.

Környezet
A szobafikusz önálló növényként nagy, világos helyiségben mutat a legjobban. Mérete miatt célszerű közvetlenül a talajra állítani.