Futómuskátli

Futómuskátli

A szép, rózsaszín vagy piros virágok dús ernyőben helyezkednek el a borostyánszerű, bordázott levelek között. Virágokban gazdag növény, ezért jól mutat dézsában és virágládában is.

Virágpompa különféle formában
A futómuskátlit nyár elején sok helyen kínálják. Elsősorban évelő, erkélyre való növényként kedvelt, mivel gondozása viszonylag egyszerű, teleltetése sem olyan bonyolult, ezenkívül sokféleképpen felhasználható. Hosszú hajtásai miatt a kertbe talajtakaró növénynek is ültethetjük, de támaszték mellé is felköthetjük. Leginkább az erkélyen láthatjuk, de szobanövényként is nagyon szép.

Sok nemesített faj
Az eredeti futómuskátlit manapság már csak ritkán lehet látni, inkább a sokféle hibriddel találkozhatunk, amelyek a keresztezések eredményeképpen jöttek létre. Ezek azonban az eredeti fajtól sem külsőleg, sem pedig alkalmazási területüket tekintve nem különböznek, csak sokkal ellenállóbbak lettek.

Levelei a borostyánra emlékeztetnek

A futómuskátli ötös osztású, sötét rajzolatú levelei kicsit a borostyán leveleire emlékeztetnek.
A virágszárakon mindig több virág ül. Ezek a fajtától függően lehetnek szimplák vagy duplák. A virágok színskálája a gyakran előforduló rózsaszíntől a ritkábban látható liláig terjed. A piros szirmú fajok virágán található fehér rajzolat különösen dekoratív. Az elmúlt években az (Ametyst’ és a ’(Cascade’ fajták váltak ismertté.

Fény és hőmérséklet
Szinte minden levegős helyen jól érzi magát, de a legszebben a napon virágzik. Ha a szobában tartjuk, tegyük világos ablakba. Nyáron még a hőséget is elviseli, ha bőségesen öntözzük. Télen a 10-15 Celsius fok az ideális számára.

Öntözés és trágyázás
A futómuskátli „éhes” növény, nyáron sok vizet és tápoldatot igényel. Ha földje esetleg átmenetileg kiszáradna, azt is elviseli minden károsodás nélkül. Télen a növény kevesebb vízzel is beéri, tápanyag utánpótlást pedig egyáltalán nem igényel.

Föld és átültetés
Kötött, tápanyagokban gazdag földbe ültessük. A dugványoknak a tőzegkorpa-keverék kiválóan megfelel. Átültetnünk csak akkor kell, ha a cserép tavasszal már túl kicsinek bizonyul.

Nyesés visszavágás
Ha a hajtások túl nagyra nőttek, és emiatt az átteleltetésnél túl szűk lenne számukra a hely, rövidítsük meg őket. Ősszel a levágott hajtáscsúcsokat rögtön felhasználhatjuk dugványnak is.

Szaporítás
A futómuskátlit többféleképpen szaporíthatjuk. A szaküzletekben vásárolhatunk magokat, bár a magról való szaporítás esetében soha nem lehetünk biztosak benne, hogy valóban az anyanövény fajtájával megegyező növényt tudunk nevelni, ugyanis a megtermékenyítés során mindig lehetnek váratlan hibák. Ezt a veszélyt a dugványról való szaporítással teljesen kiküszöbölhetjük.
Dugványnak való hajtásokat a növekedési időszak elején vagy végén szedhetünk a tövekről. A legjobb eredményre azonban az augusztusban vagy szeptemberben szedett dugványoknál számíthatunk. Ősszel ugyanis teljesen „automatikusan” képződnek a növényeken dugványnak való hajtások.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a fertőzést, amit egy szennyezett szerszámmal okozhatunk, ne vágjuk, hanem egész egyszerűen törjük le a dugványokat (8-10 cm hosszú hajtáscsúcsokat). Ezt követően ültessük egy cserépbe 2-3 darabot. A gyökérképződésig a cserepet tartsuk meleg, világos helyen.  A gyökerek megjelenését követően a növénykéket 10-15 Celsius fokos, világos helyiségben teleltessük.