Cikász

Több mint 100 millió éves

A még ma is létező cikászfajták élő bizonyítékai azoknak az ősi növényeknek, melyek a földtörténeti őskorban, a triász és kréta időkben, mintegy 100-130 millió évvel ezelőtt éltek.

Nő- és hímnemű növények
A törzsépítő páfrányok (Cycadacea) ritka családjának ezen tagjai fejlődésükkel a virágos és spórás növények közötti átmenetet alkotják. A petesejtek megtermékenyítése inkább a spórás növények, állatok és az ember szaporodásához hasonlít – és nem a virágos növényekéhez. A hímivarsejtek a virágos növényekkel ellentétben mozgékonyak. A cikász lehet vagy nő- vagy hímnemű növény. A botanikusok ezt kétlakiságnak nevezik.

A tűlevelű fákkal rokon
Bár növekedése miatt a pálmákhoz hasonló, botanikailag mégsem közéjük tartozik. Inkább a tűlevelű fákkal áll rokonságban. A legtöbb cikásznak fa jellegű, henger- vagy gumó formájú törzse van és nagy, kemény, méteres hosszúságú pálmalevelei. A pálmalevelek sötétzöldek, egymáshoz közel álló tűkkel, melyek a levél végén inkább tüskére hasonlítanak. A hosszú, merev, sokáig megmaradó cikászlevelek voltak korábban az ismert „virágvasárnapi pálmalevelek”. Manapság a legszebb és legnagyobb cikászokat a botanikus kertek melegházában találjuk.

Szágófa
A mi Cycas revolutánk Jáva szigetéről, Kínából vagy Japánból származik. Szágópálma vagy szágófa néven is ismeretes. Találó megfogalmazás a „visszakunkorodott levelű szágófa”. A levelek széle kunkorodik vissza; a szár beléből szágólisztet nyernek. Ma a cikászokat szinte mindenütt termesztik, többnyire üvegházakban.

Méret és növekedés
Az idősebb cikászok elérhetik egy fa magasságát is. Ez azonban hosszú évekig is eltarthat.

Virág és illatA cikász minden második évben egyszer virágzik, Hím- és nőnemű virágokkal, két különböző növényen. A virágok jelentéktelenek. A hímnemű növényeken vastag, golyó formájú virágzat található, a nőneműek egyes szélén magokat termelnek.

Fény és hőmérsékletTavasszal és nyáron a félárnyékos-árnyékos, télen a világos hely ideális. A cikász meleg helyet igényel: hajtatáshoz 25 Celsius fokot, nyáron 22 Celsius fokot, teleltetéshez 15 Celsius fokot. Az idősebb növények egy kevés napfényt is eltűrnek.

Öntözés és trágyázás

Télen a cikász csak kevés vizet igényel. Bőséges öntözésre és trágyázásra csak az első levelek megjelenésekor van szükség. A levegő nedvességtartalma legyen magas: rendszeresen permetezzük vízzel a növényt. Az időnkénti zuhanyozás lemossa a pálmalevelekről a port.

Föld és átültetés
Tavasszal a növényt új, de nem túl nagy csrépbe kell tenni, félnehéz homokkeverékbe.

Nyesés, visszavágás
A csúnya, öreg pálmaleveleket tőből lehet levágni.

Szaporítás
A cikászt magról, oldalhajtásokkal, vagy szárdarabokkal lehet szaporítani.

Környezet
A cikász rendkívül szép egyedi növény-különösen az idősebb példányokat kell úgy elhelyezni, hogy minden oldalról jól láthatóak legyenek. A padlóra téve is igen jól mutat egy színes levelű borostyán vagy egy kúszófüge társaságában.